Formula 1’in Türkiye’ye dönüşü için en yakın tarih 2026

Eren Üçlertoprağı; Türkiye Grand Prix’si hakkında gelen soruyu şöyle yanıtladı:

“Ülke olarak biz şunu biliyoruz ki; yaptığımız ikili görüşmelerde hem Formula 1 hem FIA tarafıyla ülkede bulunmak istiyoruz. Çünkü Türkiye 85 milyonluk yapısı, jeopolitik durumu, çoğu takımın burada fabrikası olması ve ciddi satış yapması çervesinde. Günün sonunda F1 bir spor olduğu kadar bir pazarlama aktivitesi. Her zaman buraya gelmek istiyorlar. Dolayısıyla ilk hedef, en yakın hedef 2026. Bunun için de tabi acil şekilde görüşmelere başlanması lazım. Zaten bundan olacaktır ki, Turizm Bakanlığımız da ihale şartnamesinde 1 aylık bir süre ön görmüş. Ulaşılabilir bir süre gibi görünüyor bizim için.”

Intercity’nin İstanbul Park’a yönelik yaptığı son anlaşma, geçtiğimiz yıl itibariyle sona erdi ve geride kalan süreçte pistle ilgili yeni bir ihale sürecinin hazırlıkları yapıldı.

2 Nisan 2024’te yapılması planlanan ihalenin şartlarını İstanbul Park arazisinin sahibi Vakıflar Genel Müdürlüğü açıklamıştı.

Şartnamede birçok ilginç madde bulunsa da belki de en vurucu nokta pisti kiralayan şirketin 1 ay içerisinde bu pistte F1 yapılacağını garanti etmesi gerekmesi. Bu şarta uyulmaması durumunda, sözleşme feshedilecek.”

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x