Microsoft, Windows 11’de Android Uygulama Desteğini Sonlandırıyor

Windows 11’in Android uygulama desteği, onu Windows 10’dan ayıran çok az sayıdaki benzersiz özelliklerden biriydi. Android uygulama desteği sayesinde kullanıcılar, uygulamanın yerel yazılımı olmasa da Android uygulamaları bilgisayarlarında kullanabileceklerdi.

Ancak yeni gelen haberlerle beraber Windows Android Alt Sistemi kullanımdan kaldırılıyor. Microsoft biraz şaşırtıcı bir hamleyle WSA desteğini sonlandırmaya ve Android uygulamalarının fişini çekmeye karar verdi. Microsoft bu kararını resmi bir belgeyle yayınladı.

Amazon App Store’u ve bazı uygulamalarını Windows 11’e yüklediyseniz, 5 Mart 2025 tarihine kadar bunları kullanmaya devam edebilir ve teknik destek alabilirsiniz. Ancak artık yeni uygulamaları ve mağazanın kendisini bu tarihten sonra yükleyemezsiniz.

Şirketin konuyla alakalı açıklaması şöyle:

“Microsoft, Android için Windows Alt Sistemi (WSA) desteğini sonlandırıyor. Sonuç olarak, Windows’taki Amazon Appstore ve WSA’ya bağlı tüm uygulamalar ve oyunlar 5 Mart 2025 tarihinden itibaren artık desteklenmeyecektir. O zamana kadar müşterilere teknik destek sunulmaya devam edecektir.

Amazon Appstore veya Android uygulamalarını 5 Mart 2024’ten önce yüklemiş olan müşteriler, kullanımdan kaldırma tarihi olan 5 Mart 2025’e kadar bu uygulamalara erişmeye devam edecektir. Daha fazla soru için lütfen support.microsoft.com adresinden destek ekibimize ulaşın.

Geliştirici topluluğumuzun desteği için minnettarız ve deneyimleri geliştirirken geri bildirimleri dinlemeye kararlıyız.”

Microsoft, Windows Android Alt Sistemi için neredeyse her ay güncellemeler yayınlayarak kullanıcılara yeni özellikler sunuyordu.

Amazon, Windows 11’de Android uygulamalarına ne olacağı hakkında bilgi içeren ayrıntılı bir makale yayınladı. Microsoft ise Windows 11’in Android desteğini neden kestiği hakkında henüz bir bilgi paylaşmadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x