Fenerbahçe’de tarihi kongre başladı | Ali Koç: Trabzon Emniyeti burnunun dibindeki maça müdahale edemedi

T24 Haber Merkezi

Fenerbahçe yönetimi, daha önce kulüp başkanı Ali Koç‘un duyurduğu gibi Süper Lig’den çekilme dahil alınacak aksiyonları değerlendirmek üzere toplandı. Kongrede çoğunluk sağlandı.

TIKLAYIN – Fenerbahçe’de tarihi gün

TIKLAYIN – Fenerbahçe’den kongre öncesi bilet hamlesi; Adana Demirspor ve Galatasaray maçlarının bilet satışını askıya aldı

Sarı Lacivertli kulüp, Trabzonspor maçında yaşanan olaylar sonrası Süper Lig’den çekilme ve futbol faaliyetlerinin durdurulması başta olmak üzere kritik kararların alınacağı olağanüstü genel kurul için bir araya geliyor. Olağanüstü genel kurul öncesi Koç, pek çok kez genel kurul için çağrıda bulunmuştu.

Toplantı öncesi konuşan Fenerbahçe Spor Kulübü Başkan Vekili Erol Bilecik, “Muazzam bir kalabalık var, kongre üyesi dostlarımız var. Birazdan başlayacağız” dedi. Bilecik, kongrede çoğunluğun sağlandığını bildirdi.

Bilecik, şunları söyledi:

“Bu tarihi heyecanı hep birlikte yaşamak için hem mabedemizde hem de ekran başında bizimle birlikte olan tüm Fenerbahçelilere, adaletsizlik ve haksızlık karşısında susmayan herkese, her şartta cumhuriyetimizin kurucusu, ulu önderimiz Atatürk’ün izinde yürüyen tüm Fenerbahçelilere selam olsun.

Olağanüstü genel kurulumuzu açmak istiyorum. Öncelikle Gayrettepe’de yaşanan yangın felaketinden dolayı hayatını kaybeden canlar için başsağlığı ve taziyelerimizi iletiyoruz.

Bugünü iyi not edin. Bugün 2 Nisan 2024. Bugün hepinizin ben de oradaydım diyeceği bir gün. Bugün hakkımızı aramak için ayağa kalkacağımız gün. Bugün Fenerbahçe’mizin yıllardır karşı karşıya kaldığı planlı operasyonlara karşı camiamıza siper olma ve bundan sonra atacağımız adımları belirleme günüdür.

Fenerbahçe, adil yönetimin olduğu ve siyasetin karışmadığı tüm branşlarda istisnasız ya şampiyon olan, kupaları kaldıran dünyanın en büyük spor kulübüdür. Herkes bilir ki deplasmana gittiği her şehre Fenerbahçe bereketi getirir. Biliriz ki Fenerbahçe mutluysa Türkiye de mutludur. 

Diyorlar ki Fenerbahçe oyunun içinde ancak yarışın dışında kalsın. Böyle bir şey yok. Fenerbahçe’miz girdiği her oyuna yarışı kazanmak için girer ve adil şartlarda da o yarışı kazanır. Son zamanlarda sanki vitesin de artırıldığını gördüğümüz haksızlıklar sonucu yaşadığımız tüm bu olaylar sadece futbol sahası için değil, kulübümüzün manevi benliği açısından da çok büyük tehdit oluşturuyor. Yıllardır yapılan haksızlıkları sorgulamak ve ortak bir karar vermek için bir aradayız. 

Bizi bu noktaya getiren kesinlikle sadece Trabzonspor maşında yaşadıklarımız değildir. Anacak Trabzonspor maşında yapılan korkunç saldırı ve linç girişimleri artık bardağı taşıran son damla olmuştur. Adaletsizliğin en uç noktası olan adaletsizliğin adil sayılmasıdır. Şu anda bu noktadayız. Artık bütün tahammül sınırlarımız aşıldı. Her insanın yeter dediği bir nokta var. O noktadan sonra zaten ne hatır kalır ne de sabır… Bıçağın kemiğe dayandığı bir an olur. Bugün omuz omuza, tek yürek olacağız. Bize yapılan haksızlığı yarına da kimsenin yanına da bırakmayacağız.”

Bilecik, başkanlık divan kurulunu sahneye davet etti. Uğur Dündar söz aldı ve şunları söyledi:

“Bugün şanlı tarihimize bir sayfa daha yazmak için toplandık. Beni ve arkadaşlarımı divanda görevlendirdiğiniz için minnettarız. Biraz sonra başkanımız Sayın Ali Koç alınacak karar konusuna ışık tutacak.”

“Dik durmadık, eğilmedik, sıkıntı da buradan doğuyor. Burada bu sayıyı yakalamamızı istemeyen düşmanlarımızın yanında dost bildiklerimiz de vardı. Siz düşmanı, trolleri boşa çıkardınız. Dosta güven düşmana korku salan bir tepki verdiniz. Helal olsun size.

Burada bu şekilde bulunmamızın sebebi göz göre göre, pervasızca ve namertçe emeğimizin ve hakkımızın gasp edilmesine karşı sürdüreceğimiz mücadelenin yöntemini ve olası sonuçlarını değerlendirmek ve kararlaştırmak için buradayız. Son maçımızda Trabzonspor ile bir müsabakayı bir kez daha oynamak zorunda bırakıldık. Planlı ve organize bir zorbalıkla şampiyonluğumuz elimizden alınmaya, emeklerimiz çalınmaya teşebbüs edilmiştir. Korkarım ki bu teşebbüsler sezon sonuna kadar da devam edecektir.

Burada toplanmamızın asıl sebebi sadece o maçta yaşananlar değildir, çok daha fazlasıdır. 7 sezonda kaybettiğimiz 3 şampiyonluk, söz ve şike kumpasları, otobüsümüzün kurşunlanması, kirli ittifaklarla şampiyonluğumuzun çalınması, saha içinde hakemlerin eliyle insanları çıldırtıp isyan ettiren kararlar, standart dışı hakem yönetimler, TFF ve kurumlarının çifte standart yaptırımları, başarı için her yol mubahtır anlayışıyla kin ve nefret kusan rakipler ve bunlara müsamaha gösterenler ve içinde bulunduğumuz kısır döngü bizlere artık yeter dedirtti.

Ülkemizi planlı bir şekilde futbol üzerinden kaosa sürüklemeye çalışanlar var dedik, diyoruz. Sesimizi duyan, utanan sıkılan yok. Trabzon maçında yaşananlar son damla oldu çünkü bu herhangi bir futbol maçında yaşananlardan ibaret değildir. Kim üstüne alınırsa alınsın bu duruma göz yumulmuş, müsaade edilmiştir. Valilik ve Emniyet gereken güvenliği sağlayamamıştır. Bugün bir maç yok, bir derbi yok, genel kurul toplantısındayız ama İstanbul Emniyet Müdürlüğü çok daha iyi bir güvenlik tedbiri almıştır. Teşekkür ediyorum ancak Trabzon’da yaşanan güvenlik zafiyeti hiçbir şekilde hafife alınamaz. 

Kamu görevlilerinden hesap sorulacak mıdır, İç İçişleri Bakanlığı’mız gerekli soruşturmaları yapmayacak mı? Maça gelen taraftarlar aranmamıştır. Paso lig kartları tüm takım taraftarlarına açılmıştır. Maskeli taraftarlar gözardı edilmiştir. Karadeniz insanı merttir. Mert olan insanlar tribünde maskeyle durmaz. Yüzlerce kişi saldırmak için sahaya girmiş ve sadece 12 kişi tutuklanmış ve 5 kişi gözaltındayız. Buna mukabil meşru müdafaa yapan 3 futbolcumuz ve 2 çalışanımız disiplin kuruluna sevk edilmişlerdir. Gerginlik artmıştır. Biz bunu İstanbul’dan görüp hocam takımı sahadan çekebilirsin derken Trabzon Emniyeti burnunun dibindeki maça müdahale edememiştir. Hakem ve TFF maçı iptal etmeye cesaret edememişlerdir. 

Biz bu maçtan beri yurt dışı ile temas halindeyiz başımıza gelecekleri bildiğimiz için. Bazı rakiplerimizin de yaratmaya çalıştığı kamuoyu baskısı sayesinde kendilerini linçten savunmaya çalışan futbolcularımız TFF tarafından PFDK’ya sevk edilmişlerdir. İşte böyle bir ülkede rekabet etmeye çalışıyoruz.

Güncellenecek…

TIKLAYIN – Trabzonspor-Fenerbahçe maçı sonrası saha karıştı: Trabzonspor taraftarı Fenerbahçeli futbolculara saldırdı (VİDEO)
 
TIKLAYIN – Trabzonspor-Fenerbahçe maçının sonunda taraftarlar sahaya girdi
 
TIKLAYIN – Trabzonspor-Fenerbahçe maçının sonunda taraftarlar sahaya indi, futbolcularla saldırganlar birbirine girdi! (GALERİ)
 
TIKLAYIN – İçişleri Bakanı Yerlikaya duyurdu: Trabzonspor-Fenerbahçe maçıyla ilgili soruşturma başlatıldı
 
TIKLAYIN – Gençlik ve Spor Bakanı Bak’tan Trabzonspor-Fenerbahçe maçı sonrası yaşananlarla ilgili açıklama
 
TIKLAYIN – TFF’den Trabzonspor-Fenerbahçe maçında yaşananlarla ilgili açıklama!
 
TIKLAYIN – Fenerbahçe takım otobüsü stadyumdan ayrıldı
 
TIKLAYIN – Spor yazarları, olaylı Trabzonspor – Fenerbahçe maçını değerlendirdi: Durdurun futbolu artık, inecek var!
 
TIKLAYIN – Fenerbahçeli taraftarlar, olaylı derbi sonrasında İstanbul’a dönen takımlarını coşkuyla karşıladı
 
TIKLAYIN – Fenerbahçe, ligden çekilme gündemiyle 2 Nisan’da olağanüstü genel kurul kararı aldı
 
TIKLAYIN – Ali Koç, Trabzonspor maçından sonra ilk kez konuştu: Gerekirse alt lige düşeceğiz; Süper Lig’e çıkartıp öyle bırakırım
 
TOLGA ŞARDAN YAZDI – Olaylı maç soruşturması: Maskeli taraftarın Almanya’dan geldiği saptandı, Trabzonspor, futbolcular hakkında suç duyurusuna hazırlanıyor
 
TIKLAYIN – Olaylı Trabzonspor – Fenerbahçe maçı: Tutukluluklara itiraz reddedildi

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x